
119 fisk, blæksprutter og havplanter er flyttet ind på Elverhøjen
Legeområdet 'Dybet' på Herlev Byskole afd. Elverhøj er blevet omdannet til et akvarium af eleverne selv.
'Havet er skønt', synger krabben Sebastian i Disney's 'Den lille Havfrue', men hvor skønt skal man et stykke ud over Herlevs grænser for at opleve. Eller skal man?
Torsdag lagde elever fra Herlev Byskole afdeling Elverhøj nemlig sidste hånd på et kæmpe kunstværk, de har lavet sammen med Herlev Billedskole. En komplet forvandling af 66 meter grå betonmur til et azurblåt hav med 10 forskellige og farverige fiskearter, blæksprutter, havplanter og alt, hvad der ellers hører til under havets overflade.
»Det er meget federe at lave noget kreativt end bare at sidde ved sit bord og lave lektier. Det er bare sjovere at male end at skrive,« lød det fra Agnes Togeby på 12 år, der går i 5. klasse.
Det var veninden Filippa Christoffersen, også 12, enig i:
»Nu må vi ikke blande farverne, men det er også flot med alle de farver, der er, og så bliver det sjovt at se, hvordan det kommer til at se ud til sidst,« påpegede hun.
LÆS OGSÅ: Elevrådsformand glad for at blive hørt
Det er sjovere
Sammen med resten af klassen samt en 2., 3. og 4. klasse har de brugt de sidste to tre uger på forvandlingsprocessen, og selvom udgangspunktet har været, at hver elev har malet én fisk ud af de i alt 119, har pigerne nået to, som de uden tøven kunne udpege blandt de mange andre på 'havmuren'.
Hvad har været det fedeste ved at være med?
Det er meget federe at lave noget kreativt end bare at sidde ved sit bord og lave lektier. Det er bare sjovere at male end at skrive
»Det fedeste har nok været det med, at man hele tiden kan få feedback på sine ting,« vurderede Agnes Togeby, mens Filippa Christoffersen supplerede:
»Ja, og så kan man være mere udenfor, og man er sammen med sine venner, og så er det også sjovere, for i timerne skal man sidde mere stille, men her kan man hygge sig og snakke sammen, mens man arbejder,« forklarede hun, der ikke vil afvise at melde sig ind i billedskolen på et tidspunkt.
Artiklen fortsætter under billedet.

66 meter
Det med feedbacken har underviser Joachim Fleinert fra Herlev Billedskole stået for. Han blev denne torsdag hyppigt ombejlet af spørgelystne elever med pensler i hænderne, der kom forbi for at høre, hvor den næste klat maling skulle sættes og i hvilken farve. Hver elev har selv valgt hver sin fisk og farverne ud fra en på forhånd udvalgt farvepalette, forklarede underviseren.
»Det har været meget stramt styret, så alle børn har kunnet være med. Også fordi vi har kunnet tage dem i hånden og hjælpe dem så meget som muligt,« sagde han, der betegnede projektet som ret unikt.
Hvis du havde set væggen før, så har det bare været den kedeligste betonmur, der ikke er blevet gjort noget ved. Bare gråt i gråt
»Jeg har ikke lavet noget så stort som det her før. Altså omfanget af muren, 66 meter, er jo helt sindssygt. Det er Herlev Billedskole aldrig blevet inviteret til at hjælpe med før. Det har typisk været fem meter lange mure på en genbrugsplads eller andre steder, og så har det været vores egne elever fra billedskolen,« fortalte han i modsætning til folkeskoleklasserne, som er en mere blandet skare.
»De er blevet kastet ud i et projekt, de ikke nødvendigvis har følt sig trygge i, men jeg synes virkelig, vi har fået et kanonfedt resultat,« lød vurderingen fra underviseren, der også arbejder som billedkunstner.
Det kan billedkunsten
Hvad har været det fedeste ved at stå for det her projekt?
»Hvis du havde set væggen før, så har det bare været den kedeligste betonmur, der ikke er blevet gjort noget ved. Bare gråt i gråt. Der var nogle gamle projekter på, og det kan man da godt leve med. Men altså at se folks reaktioner og børnenes reaktioner nu på at komme her og mærke de her farver, det er virkelig fascinerende,« fortalte Joachim Fleinert, der af samme grund håber på flere af den slags projekter i fremtiden.
Både for at udbrede kendskabet til billedkunst, men også for at give de børn og unge, der måske ikke kender så meget til kunst i forvejen, en mulighed for at skabe deres egen kunst. Det giver nemlig mening, påpegede han.
»Det er jo helt klart det, som billedkunst kan. Dels at man kommer ind i et nyt miljø. Man får noget farver på tilværelsen. Altså en væg er jo lige pludselig ikke bare en væg, men det er jo ligesom et legende univers,« lød vurderingen.
Det var klasselærer for 4.a og 5.a, Pernille Julsgaard Jensen, enig i. Faktisk var det hende, der havde fundet på temaet 'hav', som så viste sig at passe ret godt til stedet, som til daglig bliver kaldt 'Dybet'.
Artiklen fortsætter under billedet.

Giver sammenhold på tværs
»Jeg synes, det er lidt unikt, så derfor tænkte jeg, at mine klasser skal selvfølgelig være med til at gøre skolen pænere. Det er fedt, at mine elever kan være med til at sætte deres aftryk på, at de har været en del af den her skole, og det skal jo ikke bare være i år. Det er der også om 10 og 20 år forhåbentlig,« sagde hun, der også ser kunstværket som noget, der kan skabe leg for en masse andre elever.
Hvad får eleverne ud af at være med frem for at skulle have dansk, matematik eller andre almindelige timer?
man får en sammenholdsfølelse af, at vi har lavet det her i fællesskab. Der sker også noget på kryds og tværs af klasser. Man går og hjælper og støtter hinanden
»Jeg tænker, at man får en sammenholdsfølelse af, at vi har lavet det her i fællesskab. Der sker også noget på kryds og tværs af klasser. Man går og hjælper og støtter hinanden,« lød det fra klasselæreren, der adspurgt om det fedeste ved at være med svarede:
»At selv de små kan lykkes med noget, som faktisk ser ret flot ud. At man kan være med til at gøre noget, som man normal ikke gør i skolen,« lød det fra Pernille Julsgaard Jensen, som også selv havde grebet pensel og maling for at være en del af fællesskabet.
Eleverne er færdige med deres del af arbejdet, og der er fernisering for skolens klasser på torsdag, forlyder det.
Der er lukket for kommentarer