Jobpatruljen: Bekymrende tendens skaber utryghed hos unge kassemedarbejdere
Jobpatruljen under HK og 3F har på baggrund af sine besøg hos unge på deres arbejdsplads undersøgt det psykiske arbejdsmiljø.
Trine Thomhav fra Jobpatruljen, som i regi af HK og 3F tager ud og besøger de unge på deres arbejdsplads, er bekymret for de unges psykiske arbejdsmiljø, og især dem, der sidder bag kassen.
En undersøgelse, som hun selv har været med til at lave, viser nemlig, at 15,7 procent af de 13-17-årige har oplevet at føle sig utrygge på deres arbejde i 2023. Heraf kommer 18,7 procent fra dagligvarebranchen, som står for den største andel. Dermed taler undersøgelsen ind i en sag fra Herlev, hvor en ung Netto-ansat sidste år blev overfaldet af en vred kunde, hvilket efterfølgende har fået distriktschefen for 11 Netto-butikker i området, Frode Engelstad, til at fortælle, at tendensen med vrede og voldsomme kunder er eskaleret inden for de senere år.
LÆS OGSÅ: Efter påbud til lokal Netto: Flere trusler, tyveri og vold presser de ansatte
»Det er en stigende udfordring desværre, og det er bekymrende, og derfor skal man som kunde tænker over, at det kan være den unge ansattes allerførste møde med arbejdsmarkedet, og det skal være et godt møde, men det at blive overfuset og opleve trusler kan jo sætte et præg på resten af ens arbejdsliv og liv i det helt taget,« påpeger Trine Thomhav.
Mørketal: Endnu flere utrygge
Hun pointerer, at hvis man som samfund gerne vil have, at de unge tilvælger butikkerne, så skal man behandle de unge ordentligt. Når det er sagt, mener hun også, at butikkerne har et ansvar for at instruere og oplære de unge i at håndtere sådanne situationer såsom at trykke på overfaldsalarmen, tilkalde politiet, den lukkeansvarlige og så videre. Noget der kan være svært under pres.
Derfor tror hun heller ikke helt på, at det 'kun' er 15,7 procent af de unge i Jobpatruljens undersøgelse, der føler sig utrygge.
derfor skal man som kunde tænker over, at det kan være den unge ansattes allerførste møde med arbejdsmarkedet, og det skal være et godt møde
»Jeg er sikker på, at der er nogle mørketal her. Nu viser undersøgelsen, at 15,7 procent svarede ja til, at de havde prøvet at føle sig utrygge, men spørgsmålet kan også være svært at svare på,« vurderer hun, for hun oplever, når hun er ude med Jobpatruljen, at nogle unge negligerer det at føle sig utryg.
Derudover hænger fritidsjobbene ikke på træerne, hvorfor det at sidde bag kassen, er det, som mange unge tyr til.
Fakta:
Detailbranchen lavede sidste år i december en fælles kampagne for at komme udfordringen med en ubehagelig kundekultur til livs. Her gik blandt andet Salling Group, COOP og Dagrofa sammen med en opfordring til kunderne om at huske den gode tone. Det skete i kølvandet på en undersøgelse, som HK Handel fik lavet i 2022, som viste, at 80 procent af de butiksansatte organiseret i HK Handel havde oplevet negative kundehenvendelser inden for det seneste år.
- Salling Group: Netto, føtex, Bilka, Salling Stormagasiner, BR, Starbucks, Carl’s Jr.
- COOP: Kvickly, SuperBrugsen, Brugsen, 365discount
- Dagrofa: MENY, SPAR, Min Købmand, Let-Køb

Der er lukket for kommentarer