Herlev Bladet

Banevænget præsenterer: Herlev i billeder

Boligafdelingen Banevænget fejrede i denne uge, at man er blevet færdig med at renovere sit beboerlokale, som blandt andet er blevet udsmykket med 34 billeder af Herlev.

Det var en meget begejstret næstformand i boligafdelingen Banevænget, der torsdag tog imod gæster i beboerlokalerne på Sønderlundvej 10.

»Vi er simpelthen bare så glade,« lød det fra Eva Marie Bojsen med henvisning til, at de nu endelig efter et års arbejde kunne holde fernisering for den nye permanente udstilling af Herlev-fotografier, der pryder væggene.

Samtidig kunne de også glæde sig over nye gardiner, duge og en komplet overhaling og maling af stedet.

»Her var ikke særligt pænt , så det sidste år har vi brugt på at få gjort det hele indbydende og pænt, og det sidste, vi manglede, var noget pænt på væggene,« fortalte hun, der på anbefaling fra kommunalbestyrelsesmedlem Dorte Vilhelmsen (C), der også er aktiv i afdelingen, fik engageret et andet kommunalbestyrelsesmedlem, René Brohammer, til at tage billeder af Herlev – herunder Banevænget.

Noget han dyrker aktivt i forskellige sammenhænge, hvorfor han straks sagde ja til opgaven.

LÆS OGSÅ: Julebanko i Dildhaven

Herlev i et positivt lys

»Jeg har gennemfotograferet Herlev de sidste fire år hvert år og har taget tusindvis af billeder, så de har vel fået et par hundrede billeder at vælge imellem. Men de har selv valgt 34 ud,« fortalte han, der ikke var overrasket over de udvalgte motiver, som blandt andet tæller Herlevhuse, Naturcenter Kildegården, hospitalet, det gamle rådhus, Hjulmandens Hus og mange flere.

»Jeg har gjort mig umage for at tage billederne på dage, hvor lyset var flot, solen skinnede, og der var blå himmel,« forklarede han og udpegede på en guidet rundtur flere af billederne, som han var særligt stolt af.

»Her er for eksempel et, hvor solen står lavt over vandtårnet og skaber en stjerne,« sagde han og viste endnu et på Gråpilevej, hvor han takket være sin kameraføring og placeringen i landskabet fik solens stråler til at forme en stjerne.

Her var ikke særligt pænt , så det sidste år har vi brugt på at få gjort det hele indbydende og pænt, og det sidste, vi manglede, var noget pænt på væggene

»Idéen var at have noget gammelt Herlev og noget nyt,« forklarede han og påpegede, at tre af de 34 var taget fra luften af dronefotograf Ebbe Forup.

Derudover fortalte han også, at noget af det, der motiverede ham ved opgaven var, at han selv er født og opvokset i Herlev, og at han gerne ville vise Herlev fra en mere positiv side, end det billede der ifølge ham nogle gange bliver tegnet på de sociale medier.

»Når man følger med på de sociale medier, så er der mange, der har travlt med, hvor grimt Herlev er blevet, men man skal huske på, at en tredjedel af Herlev også er den grønne kile,« understregede han.

Artiklen fortsætter under billedet.

Fra venstre: Dronefotograf Ebbe Forup, Eva Marie Bojsen og fotograf René Brohammer. Foto: Kenneth Hougaard.

Også ny legeplads

Om missionen så er lykkedes med at vise Herlev fra sin positive side, var dagens gæster ikke i tvivl om.

»Tænk at Herlev Station kan se så pæn ud,« lød det spontant fra formand for Herlev Boligselskab, Kirsten Persson, da hun tog en rundtur for at kigge nærmere på udstillingen.

Hvad synes du om udstillingen, og om at afdelingen gør så meget ud af at fremvise den ved en fernisering?

»Det er i den grad noget, der beriger lokalerne, også med de mange farver. Og så er det jo sådan lidt unikt, at de inviterer ind og siger: ‘Nu er vi færdige med arbejdet, og det vil vi godt vise frem til alle’,« lød det formanden.

Men hvorfor egentlig gøre så meget ud af det?

Tænk at Herlev Station kan se så pæn ud

»Altså vi har været frygtelig længe undervejs med de billeder. Bare det at udvælge ud af flere hundrede har taget en krig, og det er jo for beboernes skyld, så de får noget pænt at kigge på, så nu dæleme skulle det være,« forklarer Eva Marie Bojsen om fejringen.

Nu er I færdige med beboerlokalerne, hvad er så næste skridt for bestyrelsen?

»2025 skal bruges på at fokusere på de unge og børnefamilierne. Vi skal blandt andet have lavet en ny stor legeplads til 800.000 kroner,« fortæller hun, der har boet i afdelingen siden 2001.

Hun tilføjer, at de også skal i gang med at installere nye vinduer til 70 millioner kroner, og så fik man i 2016 nye røde tage.

Banevænget er ifølge næstformanden den billigste afdeling i Herlev og rummer en bred mangfoldighed af beboere. Afdelingen blev ifølge hjemmesiden opført fra 1950 til 1954 og rummer i alt 411 boliger samt 15 erhvervslejemål. Den ligger i øvrigt på begge sider af Herlev Ringvej.

Beboerlokalerne på Sønderlundvej er nu også blevet en permanent udstilling af Herlev-billeder. Foto: Kenneth Hougaard.
Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!