Herlev Bladet

Bofællesskab for seniorer indviet: En lang og bumlet vej til Rosenly

Seniorbofællesskab med 18 boliger ved Skovlunde Bypark er nu endelig indviet, to år efter beboerne flyttede ind.

Der var smil, glade bemærkninger, bobler i glassene, jordbær, kage og chokolade.  

Humøret var højt, da seniorbofællesskabet Rosenly på Bybjergvej tæt på Skovlunde Bypark og lige over for Skovlunde Center Syd holdt indvielse i sidste uge. 

»Vi har meget glæde af hinanden, og der er stor tryghed ved, at vi bor her sammen side om side. Blandt andet er der flere dygtige håndværkere, og som par er der tryghed i, at hvis en af os går bort, så er den anden ikke helt alene,« sagde beboerformanden i Rosenly, Poul Johannesen, som er flyttet ind sammen med sin hustru Bente, efter de solgte deres hus. 

Vi har meget glæde af hinanden, og der er stor tryghed ved, at vi bor her sammen side om side

Bryggerlaug og stolebetræk

En anden beboer Inga Andersen supplerede med at fortælle, at beboerne i de 18 boliger har skabt mange fællesskaber:

»Vi er forholdsvis aktive seniorer og har både  bryggerlaug, it-udvalg og aktivitetsudvalg og mange flere ting.« 

Udover de 18 boliger er der et fælleslokale og et fælleskøkken samt en gæstelejlighed. 

For at illustrere fællesskabet har beboerne selv betrukket 30 stole i fælleslokalet, som de havde fået i indflytningsgave. Beboerne passer også selv udearealerne.  

Indvielse af seniorbofællesskabet Rosenly. Beboerformand Poul Johannesen viser sammen med sin hustru Bente deres lejlighed frem for borgmester Jesper Würtzen. Fotos: Thomas Frederiksen.
Beboerformand Poul Johannesen viser sammen med sin hustru Bente deres lejlighed frem for borgmester Jesper Würtzen. Foto: Thomas Frederiksen

Entreprenør konkurs

Ballerups borgmester Jesper Würtsen (S) var inviteret til indvielsen.

»Det har været en lang og bumlet vej hertil,« som han udtrykte det. 

Denne markering er 10 år efter, at flere af disse familier  var til et stort fællesmøde om seniorbofællesskaber i Ballerup Kommune. 

Familierne fandt sammen og havde først fået stillet en grund ved Ballerup Station i udsigt. Det lod sig alligevel ikke gøre. Siden kom borgmesteren i tanke om grunden på Bybjergvej. 

Således blev det, men en entreprenør nåede at gå konkurs, så projektet blev forsinket. 

Beboerne kunne flytte ind i 2023, men grundet flere markante fejl i byggeriet, som først skulle udbedres, ventede de med at fejre indflytningen til maj 2025.  

Overvejer du seniorbofællesskab? Læs mere her:

Seniorbofælleskabet Rosenly er en del af det almene boligselskab ’Vores Bolig’.

Man kan komme i betragtning til en bolig ved at lade sig skrive op på venteliste i Ballerup Kommune. Aldersgrænsen er 50 år (ved par skal blot den ene være over 50 år), og man må ikke have hjemmeboende børn.

Indvielse, seniorbofællesskabet Rosenly. Foto: Thomas Frederiksen
Rosenly set udefra. Foto: Thomas Frederiksen

 

Indvielse af seniorbofællessskabet Rosenly. Muzzaffer Gümüs fra pizzeriaet Bella Milano, hvor beboernes tit er mødtes, skåler med beboeren Inga Andersen ved indvielsen.
Muzzaffer Gümüs fra pizzeriaet Bella Milano, hvor beboernes tit er mødtes, skåler med beboeren Jonna Østersø indvielsen. Foto: Thomas Frederiksen

 

LÆS OGSÅ:Med babyer til basketball

Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!