Borgmester på borgernes side i fjernvarme-kritik
Herlevs borgmester har holdt møde med Vestforbrænding for at undgå, at andre borgere ikke havner i den samme situation, som beboerne i G/F Rørløkken og Vingetoften. Vestforbrænding bekræfter, at man er i gang med at finde på nye løsninger.
Herlevs borgmester, Marco Damgaard (S), kan godt forstå, at beboerne i grundejerforeningerne Rørløkken og Vingetoften føler sig dårligt behandlet af Vestforbrænding i spørgsmålet om udrulningen af fjernvarme til deres husstande.
»Det er jeg rigtig ked af. Jeg er totalt på herlevborgernes side, for det har været nogle dårlige oplevelser. Jeg har set den løsning, Vestforbrænding har frembragt, og det er en 'ikke-løsning'. Det er decideret tarveligt at sige, at beboerne har et alternativ - i mine øjne er det ikke et alternativ,« lyder det fra borgmesteren, der også sidder i Vestforbrændings bestyrelse.
Derfor tog han initiativ til et møde med Vestforbrændings direktion og borgmestre fra de andre berørte kommuner i slut januar for at få forbedret -fjernvarme-udrulningen i den sidste fase frem mod 2030, og her blev der bakket op om, at kommunikationen og dialogen med borgerne skal blive bedre.
LÆS MERE: Grundejerforeninger føler sig dårligt behandlet af Vestforbrænding
Vil kigge på løsninger
»Det oplever jeg, at de tager på sig. Vi har nogle boligområder, hvor mange boliger har brug for lokale løsninger, fordi de ikke er bygget som standardløsninger, og hvor der er risiko for, at mange ikke bliver koblet på, og her har Vestforbrænding nikket til, at man vil kigge på lokale løsninger, så det prismæssigt kan hænge sammen,« forklarer Marco Damgaard (S), der ikke vil lægge skjul på, at prisen nok bliver dyrere end de 15.000 kroner for en standardløsning, men ikke så voldsomt som i tilfældet Rørløkken og Vingetoften.
det er decideret tarveligt at sige, at beboerne har et alternativ - i mine øjne er det ikke et alternativ
»Vi når nok desværre ikke at hjælpe Rørløkken og Vingetoften, men for mig handler det også om at følge op hele vejen rundt,« påpeger Herlev-borgmesteren og oplyser, at de syv ejerkommuners forvaltninger og Vestforbrænding fremover vil holde faste statusmøder for at sikre en tæt opfølgning som en del af forbedringerne.
Mange flere ramt end forventet
Fjernvarme-udrulningen er jo et stort projekt. Hvis man ser tilbage, hvad mener du så, der er gået galt her?
»Der er tre ting, som er gået galt, siden man gik i gang: Vi har ikke håndteret kommunikationen, dialogen og informationsopgaven godt nok. Det kan vi gøre bedre, og det skal Vestforbrænding først og fremmest gøre,« understreger Marco Damgaard (S) og uddyber:
»Det viser sig, da man lavede udbuddet og satte prisen til omkring 15.000 kroner, at der vidste man godt, at nogle huse ville blive dyrere end standardløsningen, men det har vist sig, at der er tale om mange flere, end man havde regnet med,« forklarer han.
»Og det er dét flag, jeg mest af alt hejser og siger: 'Det bliver vi nødt til at kigge på og gøre noget ved'. Det kommer også til at betyde noget for, hvor mange der kobler sig på,« pointerer han og tilføjer, at det er vigtigt, at det bliver over 50 til 60 procent og gerne mere taget i betragtning, at tilslutningen i starten lå på 70 til 80 procent.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vestforbrænding: 'Skal være økonomisk ansvarligt'
Herlev Bladet har forelagt beboernes og borgmesterens kritik for Vestforbrænding, som har fået mulighed for at svare. Blandt andet med udgangspunkt i, hvorfor man ikke til at starte med gjorde beboerne opmærksomme på, at fjernvarme til deres huse ville blive væsenligt dyrere, og hvorfor man ikke efterfølgende kom dem imøde? Vestforbrænding har ønsket at svare skriftligt og har sendt følgende svar: (de specifikke spørgsmål kan ses ned.)
'Vestforbrænding har en ambitiøs Varmeplan 2030, som skal give tusindvis mulighed for at få fjernvarme. I arbejdet med at tilbyde kunder mulighed for at få fjernvarme er der udarbejdet standardløsninger, men disse kan kun lade sig gøre i de tilfælde, hvor der ikke er særlige udfordringer som medfører ekstra omkostninger.'
Vestforbrænding forventer at finde en mere gunstig løsning end den nuværende
'Vestforbrænding har den største interesse i at få flest mulige koblet på nettet, men det skal også ske økonomisk ansvarligt. Alternativet er, at de øvrige kunder skal betale regningen via højere varmepriser.'
'Vestforbrænding er bekendt med de omtalte udfordringer og har også været i dialog med grundejerforeningerne. Siden hen har der været indledt en dialog med Herlevs borgmester og Vestforbrænding er i gang med at undersøge nye løsninger. Vestforbrænding har derfor på nuværende tidspunkt ikke yderligere kommentarer førend dette er afsluttet. Vestforbrænding forventer at finde en mere gunstig løsning end den nuværende, men da der samtidig er behov for at gøre det økonomisk ansvarligt, vil det ikke være på niveau med en standard løsning.'
Spørgsmål til Vestforbrænding:
- Grundejerforeningerne har med udgangspunkt i jeres første udmelding haft det indtryk, at kostprisen for etablering af fjernvarme er ca. 15.000 kr. for alle. Efterfølgende finder de ud af, at det ikke gælder for alle huse deriblandt deres særlige Unic-huse. Hvorfor meldte I ikke ud fra starten af, at den pris ikke gjaldt for alle?
- Bl.a. på baggrund af jeres arbejde med husene i Klanparken i Ballerup oplyser I, at det koster ca. 50.000 kr. ekstra at få etableret fjernvarme i den slags rækkehuse, som minder om dem i Rørløkken og Vingetoften. Altså via en krybekælder. Kort tid før I skal til et møde med disse, oplyser I så, at I slet ikke vil udføre det arbejde alligevel, fordi det er for omkostningstungt. Hvorfor havde I ikke undersøgt det, før I til at starte med gik i gang i blandt andet Ballerup?
- I oplyser til de nævnte grundejerforeninger, at jeres pris dækker op til 50 meters rørføring fra hovedledningen og ind til hoveddøren (gaskassen). Foreningerne har omkring 10 meter og vil gerne forhandle med jer, så de resterende meter evt. kan bruges til rørføring inde i huset, men det afslår I. Hvorfor afslår I det?
- Ifølge foreningerne henviser I til privat entreprenør, hvis man alligevel vil have lavet skjult rørføring via krybekælderen, da I kun laver synlig rørføring gennem huset. Foreningerne mener, I på den måde presser dem til at sige ja til synlig rørføring eller helt at fravælge fjernvarme, hvilket over halvdelen nu har gjort. Har I på baggrund af ovenstående overvejet at komme foreningerne i møde og på den måde måske få højnet tilslutningsprocenten? I så fald, hvad vil I konkret gøre?
- Jeg ved, I har holdt møde med Herlevs borgmester og ledelsen. Har ovenstående givet anledning til at gøre tingene anderledes fremadrettet måske i forhold til kommunikationen med borgerne og de indledende undersøgelser/forberedelser – i så fald hvad vil I gøre for at undgå lignende situationer?

Der er lukket for kommentarer