Dansk mesterskab til stort Herlev-talent
Herlev Løbe- og Atletikklub havde tre atleter med til indendørs DM for ungdom og vendte hjem med nye personlige rekorder, klubrekorder og en guldmedalje.
Årets danske indendørsmesterskaber i atletik for ungdom blev afviklet i den forgangne weekend i Skive.
»Herlev Løbe- og Atletikklub havde tre atleter med og alle vendte hjem med nye personlige rekorder, klubrekorder og dejlige oplevelser,« lyder det fra den lokale atletikklub, som oplyser om resultaterne.
I kuglestød satte den danske ranglistes nr. 1 og årets sportsprofil i Herlev i 2025 Vanessa Peters en tyk streg under, at hun er Danmarks bedste kuglestøder for piger op til 17 år. I sidste runde satte hun ny klubrekord og sikrede samtidig årets bedste resultat på landsplan med 13,84 meter og nærmer sig lige så stille kvalifikationskravet til EM U18 til sommer i Italien.
Hugo Hviid Holm-Pedersen var tæt på årets bedste præstation og personlig rekord i henholdsvis længdespring, højdespring, stangspring og 800 meter for drenge op til 15 år, mens Lea Birkegård Lillelund slog sin egen klubrekord i øvelsen.
Nu venter de sidste indendørsstævner i den kommende weekend, inden sommersæsonen går i gang på Herlev Stadion lige efter påske.
LÆS OGSÅ: HI-formand opfordrer til mere inddragelse og dialog

Der er lukket for kommentarer