Partier enige om fyring af kommunaldirektør: Brug for en anden profil
Samtlige partier i Økonomi- og Planlægningsudvalget støtter Herlevs borgmesters indstilling om at fyre kommunaldirektør Jesper Zwisler, der har siddet på posten i 10 år.
Onsdag morgen besluttede et enigt økonomi- og planlægningsudvalg, at den nuværende kommunaldirektør gennem 10 år, Jesper Zwisler, må vige pladsen for en ny. Det skete på baggrund af en indstilling fra Herlevs borgmester, Marco Damgaard (S), som partierne i udvalget bakker fuldt ud op omkring.
»Som borgmester har man brug for en stærk kommunaldirektør, og hvis der er brug for en anden profil, så skal man kigge efter det. Det er ikke ualmindeligt, når man skifter borgmester, at så skifter man også kommunaldirektør. Marco (borgmesteren, red.) kunne godt tænke sig en anden profil, og det bakker vi op om med stor respekt for det arbejde, som Jesper Zwisler har gjort,« lyder det fra Betina Skovby fra SF.
Som borgmester har man brug for en stærk kommunaldirektør, og hvis der er brug for en anden profil, så skal man kigge efter det
Hvordan synes du/I, kommunaldirekøren har klaret sig?
»Vi synes, han har klaret det godt. Han har blandt andet lavet en organisationsændring, og det er også en del af hans arbejde, men det er også svært for os, der er langt væk fra driften i det daglige at vurdere, så hvis borgmesteren mener, der er brug for en anden profil med meget mere borgerinddragelse, så bakker vi op om det,« siger hun.
Marianne Dithmer fra Enhedslisten er enig i, at den nye retning også kræver en udskiftning.
»Marco har med sin ankomst som borgmester varslet ny retning, og eftersom han skal arbejde meget tæt sammen med en direktør, skal det være en, som han har tillid til kan få den nye retning ud over kanten. Vi har peget på Marco som borgmester Så derfor bakker vi hans beslutning op,« lyder det.
LÆS MERE: Kommunaldirektør fyret
Brug for en ny ledelsesstil
Henrik Hilleberg fra de konservative støtter også indstillingen, men nævner som Betina Skovby, at det kan være svært for lokalpolitikerne at vurdere, hvordan det går i 'maskinrummet'.
»Som udgangspunkt bakker vi op om det, fordi borgmesteren mener, at det er det, der skal til, og fordi det er ham, der har det nære samarbejde i hverdagen. Derfor har vi ikke nogen baggrund for at vurdere, om vedkommende har den rette profil, og derfor læner vi os op ad borgmesterens vurdering af, at der er brug for en anden profil i forhold til emner som en stærkere folkeskole, daginstitutioner og hele velfærdsdagsordenen og udviklingen af Herlev som by,« påpeger han, der fra sin stol ikke kan sætte en finger på kommunaldirektørens arbejde.
Det vil Hanne Bjørn fra Liberal Alliance heller ikke give sig i kast med.
I starten måtte vi ikke tale om de ting, der gik galt i Herlev Kommune, og det gør vi i dag, på den måde har vi også skiftet stil
»Jeg kan godt li’ Jesper Zwisler som person, og nu er han opsagt, og der skal ske en fornyelse. Der er ikke en bestemt ting, hvor man kan sige 'derfor', men måske der bare skal en mere moderne ledelsesstil til,« vurderer hun, der har været med siden begyndelsen.
»I starten måtte vi ikke tale om de ting, der gik galt i Herlev Kommune, og det gør vi i dag, på den måde har vi også skiftet stil. Det er i sig selv en kæmpe fornyelse, og det har der også været brug for. Det kan jeg sagtens forstå, at Marco (borgmesteren, red.) har rakt ud for at få ændret, da det er ham der arbejder tættest på ham. Derudover kan man sige, at vores skoler fungerer ikke, der nogle problemer i vores ældrepleje og så videre. Jeg siger ikke, at det er kommunaldirektørens skyld, men nogle gange skal man tage den fra toppen og ned,« understreger Hanne Bjørn.
Kommunalbestyrelsen træffer endelig beslutning 18. februar, hvorefter en ny stilling vil blive slået op med forventelig tiltrædelse 1. juni 2026.


Der er lukket for kommentarer