Final4 til januar: Herlevs modstandere er fundet
To ud af tre modstandere er de samme som i sidste sæson, hvor Herlev Eagles også deltog i ishockeyens pokalturnering Final4.
For anden sæson i træk deltager Herlev Eagles i ishockeyens pokalturnering Final4. Det har stået klart et stykke tid på grund af Herlevs forrygende sæsonstart.
Nu er der spillet en tredjedel af sæsonen i Metal Ligaens grundspil, 16 kampe, og derfor står det klart, hvem alle fire holder bliver, der skal spille weekendturneringen 9.-10. januar, da det er de fire bedst placerede i ligaen efter det antal kampe, som kvalificerer sig.
Herlev er på andenpladsen med 38 point med 12 point ned til nummer tre: Odense
H og H er suveræne
Udover Herlev har det også et godt stykke tid stået klart, at Herning også deltager. De to klubber har skilt sig ud fra de øvrige syv mandskaber og ligger suverænt i toppen med stor margen ned til de næste.
I sidste sæson var Herning Herlevs onde ånd, dels blev det til et snævert nederlag i Final4-finalen, og dels tabte man til den midtjyske klub i kvartfinalerne til DM.
De to øvrige klubber er de regerende danske mestre Odense Bulldogs samt Aalborg Pirates. Sidstnævnte er det eneste nye hold i denne sæsons Final4 i forhold til sidste sæson, de erstatter SønderjyskE.
Aalborg byder sig til
Nordjyderne har allerede budt ind med ambitionen om at arrangere Metal Final4, skriver Metalligaen.dk. Det vil være i pagt med traditionen, da Aalborg tidligere har lagt is til Final4 flere gange, sidste sæson lod det sig dog ikke gøre, da de ikke var kvalificeret.
Herlev mødte i sidste uge såvel Aalborg som Herning. På hjemmebane fredag - hvor Herlev på selve allehelgensaften var klædt i halloween-trøjer - blev det til en 5-2-sejr mod nordjyderne, mens det blev et knebent nederlag til Herning på 1-2 på udebane, og tidligere på ugen blev det til et 2-4-nederlag i Esbjerg, så nu er Herlev oppe på tre nederlag.
Man er dog fortsat ubesejret på hjemmebane, og Herlev er på andenpladsen med 38 point med 12 point ned til nummer tre: Odense.
LÆS OGSÅ: Herlev i eksklusivt selskab

Der er lukket for kommentarer