Herlev Bladet

Herlev-svømmere i 35 DM-finaler

Seks DM-medaljer til Herlev Svømning ved ungdoms- og seniorsvømmere ved danmarksmesterskaberne i kortbane i svømning.

Herlev Svømning markerede sig tydeligt ved Danmarksmesterskaberne på kortbane i Greve 11.–14. december, hvor klubbens 19 deltagende svømmere stod for en af de stærkeste samlede præstationer i nyere tid, lyder det fra svømmeklubben.

Over fire dages mesterskaber svømmede Herlev-svømmerne sig i alt i 35 finaler – heraf 13 A-finaler (top 8 i Danmark) og 22 B-finaler (top 16 i Danmark).

'Det vidner om både kvalitet i toppen og en markant bredde i truppen,' lyder det fra klubben i en presssemeddelelse.

Der er en stærk kultur omkring træning, fællesskab og ambitioner

Comeback til Elias

På seniorsiden blev det til to medaljer: Sølv til Elias Elmedyb på 100 m butterfly og bronze til Ida Sohn på 400 m individuel medley.

I ung-senior-rækkerne sikrede Elias Elmedyb sig guld og ungdomsmesterskab på 100 m butterfly samt bronze på 200 m fri, mens Isabella Pedersen tog sølv på 200 m fri, og Erica Grønlund svømmede sig til bronze på 200 m butterfly.

En særlig historie ved mesterskaberne var Elias Elmedybs comeback. Efter omkring halvandet år væk fra de nationale mesterskaber – inklusive en periode i en anden klub og efterfølgende pause fra svømningen – er han nu tilbage i Herlev Svømning. I Greve kvitterede han med store personlige rekorder, medaljer både som senior og ung-senior samt titlen som ungdomsmester på 100 m butterfly.

Svømmerne løfter hinanden

Cheftræner Lars Madsen og træner Valdemar Mariegaard fremhæver både resultaterne og udviklingen i gruppen som helhed:

'Vi kan se, at den daglige træning og det miljø, vi arbejder på at skabe, bærer frugt. Svømmerne løfter hinanden, og der er en stærk kultur omkring træning, fællesskab og ambitioner,' udtaler de i pressemeddelelsen.

Trænerstaben ser DM-resultaterne som et vigtigt skridt i klubbens langsigtede arbejde:

'2025 har vist, at vi kan bide fra os på nationalt niveau. I 2026 er målet at lægge yderligere et lag på og tage endnu et skridt mod toppen af dansk svømning – først og fremmest ved at hæve kvaliteten i den daglige træning, styrke træningskulturen og sikre en bæredygtig, langsigtet udvikling for svømmerne, lyder det fra trænerteamet.'

Udover DM-præstationerne hentede to svømmere fra Herlev Svømning, Ella Kruse Enemærke og Viktor Føge, også medaljer ved de nordiske kortbanemesterskaber i Reykjavik for nylig. Ella Kruse Enemærke vandt bronze på 50 meter bryst i åben klasse, mens Viktor Føge var med til at vinde medalje i seniorrækken på 4 x 100 meter medley, hvor det danske hold samtidig satte ny national landsholdsrekord.

LÆS OGSÅ: Herlev Svømning i den bedste række 

Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!