Herlev Bladet

Herlevs stemme i hallen: Sus giver genlyd i resten af byen

Sus Overgaard Nielsen i flere årtier været speaker til ishockeykampene i Herlev. Det er en af talrige mange frivillige opgaver lokalt, som hun har påtaget sig i mange år, derfor er hun i 2025 kåret til Årets Herlevit.

For nylig, da Sus Overgaard Nielsen, var til Danish Open i golf i Furesø Golfklub, gik en frivillig, som havde hørte hende tale, over til hende.

»Det er jo stemmen, der kommer gående der. Du er jo indbegrebet af Herlev Skøjtehal,« lød det.

Som nogle radioværter er Sus Overgaard Nielsen kendt for sin stemme, da hun i flere årtier har været speaker til ishockeykampene i skøjtehallen. Trofaste fans af Eagles og andre, der kommer til ishockey blot en gang mellem, vil derfor kunne genkende lyden fra hendes mund.

Først havde hun været aktiv i ishockeyklubben i flere år og blev senere formand, og til en kamp undervejs manglede der en speaker, og den opgave påtog hun sig, og den har hængt ved.

»Jeg kan ikke huske, hvor lang tid det er siden, men jeg har hængt på det i hvert fald i 25-30 år,« siger hun.

Jeg ville ikke møde de mennesker, som jeg møder, hvis jeg ikke jeg kom ud og var med til så mange ting rundt omkring

Armene ud fra kroppen

At skrive at Sus Overgaard Nielsen er kendt for sin stemme i Herlev, er ikke forkert. Men det er ikke den fulde sandhed om hendes virke lokalt, langtfra, og mange genkender også hendes udseende, da hun lever et særdeles aktivt liv, som vil tage pusten fra de fleste. Derfor er hun kåret til 'Årets Herlevit 2025'.

»Hvis du selv har en mening om noget og mener, at det skal laves om, så må du selv få armene ud fra kroppen, og så bliver du rodet ind i alt,« er hendes erfaring.

Udover ishockeyklubben, hvor hun ikke længere er formand, er hun blandt andet aktiv som formand i Hjortespring Golfklub, næstformand i Herlev Idrætsforening og formand for boligafdelingen Højstensgård, desuden er hun blandt meget andet initiativtager til fælles grundlovsmøde i boligforeninger og banko til støtte for idrætten.

»Det jeg får tilbage af at lave alt det her frivillige arbejde, kan ikke måles med noget som helst. Det er også derfor, jeg gør det. Jeg ville ikke møde de mennesker, som jeg møder, hvis jeg ikke jeg kom ud og var med til så mange ting rundt omkring,« siger hun og tilføjer:

»For mig lige så vigtigt, som at min søn ringer og siger, at han holder af mig, eller mine børnebørn siger noget sødt til mig. Det er på lige fod med det at være aktiv, ellers gad jeg ikke at gøre det. Det driver værket, at jeg kan se, at der er nogle, som er glade for det, som sker.«

Den bedste landsby og storby

Sus Overgaard har levet hele sit liv i Herlev, bortset fra et par år da hun var nybagt mor og bosat i nabobyen Værløse.

»Herlev er en by, hvor vi har alt det bedste fra storbyen og alt det bedste fra landsbyen,« sammenfatter hun det og nævner blandt andet Herlevs meget omfangsrige idrætsliv.

»For mig er idræt, uanset hvilket plan du dyrker det på, noget, som skaber sammenhold. Når du dyrker idræt, så hører du til et sted, og det er vigtigt for mennesker, både yngre og ældre,« mener hun.

Allerede som helt ung var hun ishockeyfan, og det var helt tilbage til dengang, at Herlev ikke havde egen skøjtehal, men man måtte tage til Rødovre for at spille og også for at følge spillerne.

Da hendes søn ikke var helt lille mere, begyndte hun som voksen at komme i Herlev Ishockey Klub, som nu var flyttet til Herlev, og hjalp til med praktiske opgaver, og hun var også med til at fejre det danske mesterskab i 1984, aktiviteterne førte senere til speakertjansen og en formandspost.

Hun havde et bestemt mål med sit bestyrelsesarbejde i ishockeyklubben.

»Jeg gik ind i bestyrelsen med henblik på at få en træningshal mere, og det tog 14 år. Det betød meget for mig, at ungerne ikke skulle træne klokken 22 om aftenen og op i skole igen næste morgen,« siger hun med henvisning til, at der nu er to haller at fordele træningstider til ishockey og skøjteløb i.

Dermed mente hun også, at der var sat et naturligt punktum for hendes bestyrelsesarbejde i ishockeyklubben.

»Jeg kan godt lide at bide mig fast, og så kan jeg også godt lide at sige, at nu skal jeg videre, når et mål er blevet opfyldt,« siger hun, samtidig med hun dog er aktiv i ishockeyklubben uden for bestyrelseslokalerne.

I Hjortespring Golfklub har hun samme plan om at få noget gennemført, inden hun en dag stopper på formandsposten der.

»Jeg har et projekt med jorden, så der også er en fremtid for golf på arealerne for den næste generation,« siger hun om en sag, der handler om ejerskabet og brugen af området, hvor golfklubben har hjemme, og både Ballerup og Herlev kommuner og en privat ejer er involveret.

Serie af brande

Efter mange års erfaring fra det frivillige idrætsliv har Sus Overgaard Nielsen opnået en ny erfaring, da hun flyttede til rækkehusbebyggelsen Højstengård for fire år siden, da hun solgte sit hus i Eventyrkvarteret. Her blev hun hurtigt medlem af bestyrelsen i den almene boligafdeling, da en tidligere bestyrelse havde trukket sig. Der nåede at være to andre formænd, inden hun selv overtog posten, fortæller hun.

»Det med at bo almennyttigt og at have med beboerdemokrati at gøre, det skal jeg også lære,« siger hun efterfulgt at et grin, hvorefter hun tilføjer:

»Tingene går lidt langsommere, end jeg gerne vil have det. Her er der nogle helt faste ting, jeg kan blande mig i, og nogle ting jeg ikke kan røre ved. Men jeg tror da, at boligforeningerne 3B og KAB ved, hvem jeg er nu. Nu sidder jeg i driftudvalg og alt muligt andet i 3B, fordi jeg har en mening om, at jeg tror, at man kan drifte sådan nogle områder bedre, så hopper jeg op i helikopteren,« siger hun, og i den her sammenhæng skal helikopteren forstås i overført betydning.

Hun har som formand oplevet en særdeles traumatisk sag i boligforeningen, da der i fjor var en serie på 11 brande i affaldscontainere mellem rækkehusene, og den voldsomste af dem påvirkede to boliger, hvor beboere måtte genhuses.

En beboer i Højstensgård blev anholdt og siden dømt for brandene.

»Jeg tror, at vores driftafdeling var glad for, at jeg var formand, fordi jeg kunne trække i nogle tråde, som de ikke havde adgang til, fordi de ikke kender de mennesker, som jeg gør. Jeg kunne få fat i politiet, SSP, Natteravnene og kalde dem sammen, allerede 24 timer efter at hun var blevet fanget, og vi havde et beboermøde i vores festlokale,« siger hun og lægger vægt på, hvor meget det betød for skræmte borgere i området, at politiet var til stede ved møder med beboerne.

Hun fremhæver, at det er vigtigt med handling i sådan en situation.

»Jeg sætter mig ikke bare tilbage og siger. at det bare er synd for os, og hvad gør vi nu? Man bør handle på det, man nu kan gøre, fordi man ved, at man kan gøre noget og også turde gøre det. Man skal turde, at folk bliver gale og sure på dig, og at man bliver til grin, eller folk synes, at du er en klaphat. Skal du tænke over det, hver gang inden du gør noget, får du ikke udviklet noget,« siger hun både om sagen med brandene, men også om hendes aktivitet generelt.

Sus Overgaard Nielsen, Årets Herlevit 2025
Det er vigtigt at handle, når man vil have lavet noget om, mener Sus Overgaard Nielsen. Foto: Thomas Frederiksen

På landsholdet i faldskærm

Det er naturligvis for sin indsats i Herlev, at Sus Overgaard Nielsen er kåret til Årets Herlevit, og man kan umiddelbart få den tanke, at der vel næppe er plads til mere i fritiden, end det hun udretter og har udrettet her i byen.

Men det er der. Hun var i en lang årrække blandt Danmarks bedste faldskærmsspringere, noget der begyndte, da hun, da hun var midt i tyverne, og som selvstændig blev spurgt, om hendes virksomhed ville være sponsor for Nordsjællands Faldskærmsklub. Det sagde hun ja til, og der fulgte to prøvespring med i den pakke.

Hun blev så begejstret for det, at hun med det samme selv blev aktiv springer og blandt andet kom på klubhold, landshold og har sprunget rundt omkring i verden og var på årlige træningsture til USA.

»Du tømmer din hjerne for alt muligt andet, og du har følelsen af at være fri og flyve rundt, og der er så dejligt stille, i modsætning til den larm der er, når flyveren åbner,« siger hun om følelsen ved faldskærmsudspring.

På et tidspunkt sagde kroppen fra over for den intensive dyrkning af sporten, men hun kan godt stadig tage et spring i ny og næ og er fortsat konkurrenceleder ved mesterskaber.

Ikke på vej på pension

Sus Overgaard Nielsen er uddannet bogholder, og tidligere har hun både været selvstændig og drevet et vikarbureau, selv været ansat i et vikarbureau og regnskabschef i både medievirksomheden MTG og en række købmandsnutikker i supermarkedskæden, der dengang hed SuperBest. De seneste 10 år har hun været regnskabschef i Inter-Gastro A/S, som leverer maskiner og udstyr til fødevarer.

Hun er 66 år og kan således snart trække sig tilbage med den nuværende pensionsalder.

»Nu kan jeg gå på pension til næste år, men det skal jeg ikke. Jeg har lovet min arbejdsgiver et års respit, før jeg går på pension, men der er jeg ikke endnu. Jeg er ikke færdig med at arbejde. Jeg har kigget lidt på veninderne, som er gået på pension, og det kunne da være hyggeligt at spille golf med dem om formiddagen, men hvad skulle jeg så lave resten af dagen?« spørger hun, inden hun fortsætter:

»Jeg skulle nok finde på noget at lave, men der må gerne ske noget, også når det gælder arbejde.«

Årets Herlevitter gennem tiden

Prisen som Årets Herlevit gives til en borger, der har ’udført et stort og uegennyttigt og fortjenstfuldt arbejde, der har medvirket til god trivsel for en kreds af borgere i Herlev Kommune.' Prisen uddeles af en jury, som består af Herlev Bladets bestyrelse og Herlevs borgmester på baggrund af indstillinger af Herlev Bladets læsere. Prisen er uddelt siden 1990:

1990    Edith Hansen, bloddonorsagen

1991    Else Eilertsen, Røde Kors besøgstjeneste

1992   Gethe Jacobsen, Trivsel, Idræt, Motion (TIM)

1993   Leif Hansen, HI Fodbold

1994   Ib Staal, servicestationsejer

1995    Helge Christensen, leder af Herlev Pigekor

1996    Stig Larsen, fhv. redaktør på Herlev Bladet

1997    Bendt ’Store Ras’ Rasmussen, ældrearbejdet, Hjulmandens Hus

1998    Adam Villaume, Herlev Ungdomsråd

1999    Erik Tvernø, formand for HI, formiddagsfilm, Ældresagen m.v.

2000  Leila Andersson, HI minisport

2001   Torben Juhl, naturvejleder

2002   Kjeld Tannenberg, herreekviperingshandler, Herlev Handelsforening

2003   Flemming Nordenhof, forfatter og instruktør

2004   Bjarne Christiansen, HI Ishockey

2005   Viola Mortensen, OK klubben

2006  Johnny Nielsen, HI, Herlev Festival og Herlev Jazzklub

2007  Bo Mondrup de Fries, B1973

2008  Kai Dige Bach, brændselshandler og iværksætter

2009  Britt Spangsberg, redaktør på Herlev Bladet

2010  Jette Hoffmeyer, Leder af Herlev/Hjortespring Egnsmuseum

2011   Erik Bjarne Nielsen, Herlev Boligselskab, Kagsgården, Kontaktstedet

2012  Ole Steen Nielsen, HI, Gammelgaards Venner, HI Fitness, Lions Club, Herlev Festuge m.m.

2013  Tom Andersen Kjær, Hospitalspræst ved Herlev Hospital og sognepræst i Herlev Sogn

2014   Bjarne Kaspersen Hansen, Formand for Herlev-Hjortespring Historiske Forening m.m

2015   Stig Wessberg, erhvervsmand der blandt andet har stået for mange byggeprojekter

2016   Jimmy Gørtz, formand for Røde Kors i Herlev

2017   Maj-Britt Mikkelberg, formand for Herlev Svømning

2018   Kjeld Hansen, formand for HI Fodbold og tidligere borgmester

2019   Lars Nybroe, Broen Herlev

2020  Ingen blev kåret på grund af corona

2021  Lisbeth Hallengreen Adler Nielsen fra Ahelp2u.dk Natteravnene, Kildegårdens Venner

2022 Rachid Idrissi, formand Herlev Boxing

2023 Sten Nielsen, formand for Herlev Bordtennis

2024 Poul Dahl-Jørgensen, gruppeleder KFUM Klausdal mm

2025 Sus Overgaard Nielsen, formand Hjortespring Golfklub og Højstensgård Boligforening mm.

LÆS OGSÅ: Ny lokalafdeling i Herlev for PTSD-ramte 

Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!