Sportschef: Herlev spiller for det største resultat i 40 år i weekenden
Sidste weekend bød på endnu en sejr over Rødovre samt nederlag hjemme til Odense i Metalligaen i ishockey. I weekenden skal Herlev Eagles spille pokalturneringen Final4.
Det blev til et knebent nederlag søndag på hjemmebane på 3-4 til Odense Bulldogs, men ishockeyholdet Herlev Eagles er alligevel gået fra dysten med nogenlunde godt humør og optimisme.
Fredagen inden var det blevet til endnu en sejr over naboerne fra Rødovre på 3-2, denne gang på udebane. Her var spillet ikke i top, men tre point kom i hus.
»Odense er et helt andet hold, som både spiller bedre og i et højere tempo end Rødovre, og det skulle spillerne lige vænne sig til,« siger Herlev Eagles’ sportschef Filip Faurholm.
Alt er åbent, og vi kan lige så godt vinde den kamp og også en eventuel finale om lørdagen
Alt er åbent
Herlev kom bagud med 0-3 til fynboerne, men formåede at komme ind i kampen igen og reducere til til 2-3, inden odenseanerne bragte sig foran 4-2, hvorefter Herlev reducerede endnu engang.
»Vi spillede lige op med dem i anden og tredje periode og var tæt på at få point med, men det er svært, når man begynder med at være bagud 0-3,« lyder det fra Filip Faurholm.
Kampen mod Odense var særdeles interessant i et andet perspektiv. De to klubber mødes igen på fredag, men ikke i Metalligaen, men derimod i ishockeyens pokalturnering Final4, der foregår i Vojens. Her spiller de semifinale fredag klokken 17.45. Og med comebacket søndag mod Odense er der tro på, at Herlev kan vinde kampen.
»Alt er åbent, og vi kan lige så godt vinde den kamp og også en eventuel finale om lørdagen. I finalen afgøres det kun over en kamp, derfor gælder det om at være snu på dagen,« siger han. Det er stik modsat slutspillet i det danske mesterskab, hvor klubberne spiller bedst af syv kampe mod hinanden, når der er kvartfinaler, semifinaler og finale.
Skal være snu
Hvis Herlev Eagles skulle vinde hele Final4 med en finalesejr på lørdag, tøver Filip Faurholm ikke med at kalde det den største triumf siden 1984, hvor det blev til et dansk mesterskab. Det vil også være et større resultat end bronzemedaljerne ved de danske mesterskaber i 2023, mener han.
»At stå med en pokal er bare større end bronze, selvom det også var flot. Det vil være en kæmpe triumf for Herlev,« fastslår Filip Faurholm.
Deltagerne i pokalturneringen Final4 findes ved, at de fire bedste hold i Metalligaen efter 16 kampe kvalificerer sig. Herlev har længe ligget stabilt på en fjerdeplads, og Filip Faurholm nævner, at det er en meget tæt liga.
»Det er kun Herning i toppen og Rødovre i bunden, som skiller sig ud, ellers er holdene meget tætte. Så man kan lige pludselig rykke nogle pladser både op og ned,« siger han.
Ballade i Rødovre
I en ellers glad tid var nogle af Herlevs fans ude for en ubehagelig oplevelse i udekampen mod Rødovre i fredags. De to naboklubber har i årtier været rivaler i dansk ishockey, da de begge har en lang historie i den bedste række og ligger så tæt på hinanden geografisk. For det meste har rivaliseringen været positiv, men ind i mellem er nogle tilhængere gået til yderligheder, og fredag angreb nogle Rødovre-fans nogle af Herlevs tilhængere og stjal blandt andet flag og tromme inden kampen.
Filip Faurholm understreger, at der er god dialog mellem klubberne om at komme den slags til livs alt det, man kan, og han har stor tillid til Rødovre Mighty Bulls og har forståelse for, at de ikke kunne forudsige, at det skete uden for hallen i fredags.
LÆS OGSÅ: Nytår på fjerdepladsen
Der er lukket for kommentarer