»Jeg har lavet en skulptur af min far, fordi han er gået bort, og så jeg vil gerne have noget at se på, så jeg kan huske ham og have et minde om ham.«
Sådan lyder en beskrivelse fra en af de beskæftigede på Job- og Aktivitetscenter Hørkær, Linda Nielsen, som har bidraget til udstillingen på stedet med keramikfigurer.
Figurerne indtager mange former, nogle af dem er af velkendte mennesker, blandt andet Kim Larsen, der kan ses i flere udgaver.
»Han lavede god musik, jeg kan særligt godt li’ Susan Himmelblå,« fortæller Frederikke Ulvskov Hansen, der er en af dem, der har formet den kendte afdøde sanger og musiker.
Det er godt at give sig god tid, og Rom blev jo ikke bygget på en dag
Tanker uden ord
De beskæftigede på Job- og Aktivitetscenter Hørkær er borgere med betydelig nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne eller særlige sociale problemer.
Det er socialpædagog på centret Sara Andersen, der har gennemført projektet sammen med gruppen af borgere. Det har været en særdeles positiv oplevelse.
»De har skabt noget, der giver mening for dem. For mange har leret været en måde at udtrykke følelser og tanker uden ord, og det har samtidig skabt et fællesskab, hvor de har lært meget af hinanden,« siger hun.
Slapper godt af
Projektet har stået på i fire måneder. Dan Einwaller er en af dem, som har deltaget, han har blandt andet kreeret et pandaansigt og en figur af den legendariske skuespiller Dirch Passer.
»Jeg slapper godt af med at arbejde med keramik. Det er godt at give sig god tid, og Rom blev jo ikke bygget på en dag,« siger han.
I fredags var der fernisering til udstillingen på Job- og Aktivitetscenter Hørkær. Det er tanken, at større dele af Herlev får figurerne at se, så udstillingen i løbet af i år flytter rundt til en eller flere kommunale bygninger.
Der er lukket for kommentarer