Herlev Bladet

Kinesisk nytår: Vær velkommen slangens år

Kinesisk forening i Herlev holder nytårsfest i den gamle skole lørdag 1. februar, hvor både børn og voksne er velkomne.

Måske har du oplevet pynt og stemning på en kinesisk restaurant, muligvis set det i en film eller oplevet det i en chinatown i udlandet, og flere steder i Danmark markeres det også. 

Mange danskere har efterhånden, også selvom de aldrig har været i Kina, stiftet bekendtskab med kinesisk nytår i slutningen af januar eller i februar, når danskerne har lagt deres eget nytår bag sig.

Men skal man sammenligne det kinesiske nytår med en dansk tradition, er det egentlig ikke nytår, som kommer tættest på. 

»Vores nytår er ligesom juleaften. Det er her, hvor familien samles og kommer langvejs fra, og man spiser en masse sammen,« siger Yang Li, formand for den kinesiske forening i Herlev: København Huawen Forening. 

Og akkurat som med jul er det én stor dag, men også pynt, festliggørelse og arrangementer gennem flere uger. 

Nu får Herlev sin egen kinesiske nytårsfest, når foreningen inviterer til fejring lørdag 1. februar klokken 14-17 på Herlev Gl. Skole, Herlev Bygade 92B. 

Slangen holder hovedet koldt og er lidt stille og indadvendt

Dumplings og fisk 

Foreningen, der blev stiftet i fjor, har både som formål at lære børn med kinesiske rødder, som vokser op i Danmark, om traditionerne fra Kina, men også at være i dialog med det danske samfund og udveksle traditioner mellem begge kulturer. 

Derfor er alle velkomne til arrangementet, hvor der blandt andet vil være løvedans, te-ceremoni, musik, papirskæring og maleri målrettet både børn og voksne. 

»Men der bliver ikke fyrværkeri, det har vi ikke tilladelse til,« siger Yang Li. 

Fyrværkeriet spiller ellers en stor rolle, da oprindelsen er kinesisk, og det har dermed været med meget længere i Kina end for eksempel ved det danske nytår. 

Maden derimod spiller en rolle til arrangementet i Herlev. Det bliver muligt at smage og selv at lave ’dumplings’, en kinesisk ret hvor der er dej uden om kød og grøntsager. 

Men akkurat som europæernes madtraditioner er forskellige til jul, er der også variationer af maden til nytår i det store land Kina. 

»Jeg kommer fra det sydlige Kina, og der spiser vi ikke dumplings til nytår,« fortæller  Xiugun Zhong, der arbejder i Herlev og også er aktiv i København Huawen Forening.

»I syd spiser man kylling og fisk,« fortsætter hun. 

»Ja, alle spiser fisk til nytår, både i syd og nord,« tilføjer Yang Li, som bor i Herlev med sin familie.  

Den kinesiske spise 'dumplings' som af mange forbindes med nytår. Foto: København Huawen Forening
Den kinesiske spise ‘dumplings’ som af mange forbindes med nytår. Foto: København Huawen Forening

Slangens år 

Fisk symboliserer velstand, og fejringen af nytår hænger i høj grad sammen med håb om velstand og god økonomi det kommende år. 

Børn og unge modtager typisk røde konvolutter med penge i gave. 

De kinesiske år skifter mellem 12 forskellige dyr og sagnvæsener. 

Nu går vi fra dragens til slangens år. Det ligger der også symboler i. 

»Slangen holder hovedet koldt og er lidt stille og indadvendt,« siger Yang Li og nævner, at hun selv er født i ’grisens år’.

»Så er man heldig, siges det,« lyder det fra hende. 

Xiugun Zhong nævner, at hun er født i ’dragens år’, som nu forlades endnu en gang. 

Mennesker født i dragens år betegnes som både stærke og temperamentsfulde. 

Slangens år. Foto: København Huawen Forening
Tegnene for slangens år. Foto: København Huawen Forening

Rykker sig år for år

I løbet af nytårsfejringen er der også en tradition for, at kærligheden skal hjælpes på vej mellem unge ugifte. 

»Der er noget, som minder om Valentine’s Day undervejs som et af højdepunkterne,« siger Yang Li. 

Rød er en gennemgående farve ved udsmykning, pynt og tøj til det kinesiske nytår. 

»Det er en lykkefarve. Og med den farve minder det også om jul,« siger Yang Li. 

På ét punkt minder det kinesiske nytår dog mere om påske. Datoen rykker sig nemlig år for år, og akkurat som med påsken er det også månens stilling, som fastsætter dagen, som i år er 29. januar. 

Arrangementet i Herlev er dermed tre dage senere, hvor der fortsat er gang i nytårsløjerne blandt kinesere. Gratis adgang, men meld ankomst via cphhuawen.dk. 

LÆS OGSÅ: Da den kinesiske forening blev præsenteret i sommer

Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!