Opdateret: Ishockeykamp 18. november bliver ikke flyttet
I sidste øjeblik forsøgte Herlev Eagles at rykke hjemmekampen mod Aalborg med en dag for ikke spille samtidig med kommunalvalg og fodboldlandskamp.
Opdatering tirsdag 11. november kl. 14.44: Tirsdag eftermiddag har Herlev Bladet modtaget en meddelese om, at ishockeykampen mellem Herlev og Aalborg spilles som hidtil planlagt tirsdag 18. november klokken 19. 'Det var ikke muligt for Aalborg at rykke kampen,' er meldingen fra Herlev Eagles.
Nogle gange falder mange spændende ting sammen på den samme dato. Sådan er det med tirsdag 18. november, hvor der både er kommunal- og regionsrådsvalg samt en afgørende fodboldlandskamp om deltagelse til næste års VM-slutrunde på udebane mod Skotland.
Hvad der er mest spændende, er op til den enkeltes temperament og interesse, og nogle her i Herlev mener måske, at de to føromtalte begivenheder overgåes af ishockeykampen mellem Herlev Eagles og Aalborg Pirates, der er planlagt til samme aften klokken 19 i Herlev.
Der er dog ikke tale om en afgørende dyst, men en ud af Herlevs 48 kampe i grundspillet i Metal Ligaen, og i den lokale ishockeyklub frygter man, at opgøret i Herlev Skøjtehal vil drukne i de andre begivenheder og blive overset. Derfor forsøger man at flytte kampen fra tirsdag til onsdag i næste uge.
»Der er både valg og fodboldlandskamp samme aften, derfor ønsker vi at spille om onsdagen i stedet for,« siger Herlev Eagles' assistenttræner og general manager, Guillaume Doucet.
Men jeg ved, hvem borgmesteren i Herlev er
Svenskere kan stemme
Ikke alle i Eagles' trup og stab kan selv stemme til valget i næste uge, men langt de fleste kan.
Udover danskerne kan blandt andet svenskere med bopæl i Danmark stemme til kommunalvalg, og svenskere er der en hel del af i truppen, både blandt spillerne og i trænerstaben. EU-borgere og borgere fra andre nordiske lande har stemmeret, og her passer svenskerne endda ind i begge kategorier. Andre EU-borgere i truppen med bopæl i Danmark kan dermed også stemme.
Amerikanere og canadiere, som er nogle få af både blandt spillere og trænerne, skal have boet fire år uafbrudt i Danmark, før de kan stemme til kommunalvalget.
Kender borgmesteren
Guillaume Doucet er canadier og har kun boet i Danmark og Herlev i denne omgang siden sommeren 2023, og dermed må han vente med at stemme til næste kommunalvalg, hvis han stadig er i Danmark til den tid.
»Dansk politik er en del anderledes en canadisk, og jeg ved ikke nok om det endnu, men det gør min danske kone,« siger han og tilføjer:
»Men jeg ved, hvem borgmesteren i Herlev er.«
Gratis adgang fredag
Det er Aalborg Pirates, som skal sige god for det, hvis kampen i næste uge skal flyttes, og afgørelsen falder i disse dage. Inden da spiller Herlev Eagles sponsorkamp med gratis adgang også på hjemmebane, fredag 14. november klokken 19.30 mod SønderjyskE, og her ligger tidspunktet helt fast.
Herlev Eagles har fået en forrygende start på sæsonen og ligger på en andenplads med 38 point efter 16 kampe, mens Aalborg og SønderjyskE ligger henholdsvis nummer fire og fem 13 og 17 point efter.

Der er lukket for kommentarer