
Mindeord: Bannerfører for kulturen lige til det sidste
Jørgen Nielsen, tidligere kulturjournalist på Herlev Bladet gennem 33 år, er gået bort. Her følger Herlev Bladets mindeord over en god kollega og en god ven af huset.
Nok er 69 år ingen alder, men skal man dømme efter antallet af aktiviteter og oplevelser i Jørgen Nielsens liv, har han ikke kedet sig.
Som en særdeles hurtigproducerende kulturjournalist med en ugekalender, der altid var fyldt, men også et mindst lige så aktivt liv i det frivillige, var han god til at holde sig i gang. Lige til det sidste.
Derfor var det en af Herlev Bladets mest erfarne og kendte ansigter, for nogle en af Herlevs, der gik bort i denne uge.
Jørgen Nielsen har boet i Herlev siden 1957 og voksede op på Højbjergvej med sin mor, der var hjemmegående og sin far, der var typograf. Selv blev han cand.mag fra Københavns Universitet i historie med film- og medievidenskab som tilvalg. Fra 1972-1986 arbejdede han for Toms blandt andet med at stå i kiosken i Ballerup Bio, og fra 1. november 1987 blev han ansat på Herlev Bladet. Sideløbende kørte han post frem til 2000.
Selvom Jørgen stoppede på Herlev Bladet i 2020, vil vi altid huske ham som en god kollega, der elskede at fordybe sig i samtaler, lyttende, spørgende og interesseret. Ofte også med en vittig replik og et glimt i øjet.
Det er ingen hemmelighed, at hans hjerte bankede for kulturen herunder især kunst, teater og film i særdeleshed. Da han stadig var på fødderne, var det en fast tradition årligt at se hele Oscar-showet live på det hvide lærred i Imperial, og vi ved, at han netop var i gang med at arrangere en Oscar-aften i Herlev Teaterbio. Det nåede han ikke. Til gengæld har han nået en masse andet.
Af Jørgens mange meritter i lokalavisens tjeneste kan blandt andet nævnes en masse populære serier fra hans skæve og krøllede hjerne, som vi holdt så meget af.
I frisk erindring står ’39 ord’, som kørte fra 2017 til 2020 og førte ham forbi et hav af lokalkendte, men også landskendte navne som Ghita Nørreby, Abdel Aziz Mahmoud og Isam B.
I det hele taget nåede han at møde en masse forskellige mennesker i sin lange karriere. Vel nok ud fra mantraet om, at alle har en historie. Dét og så havde han – godmodig som han var – svært ved at sige nej til folk. Faktisk var det sjældent at opleve ham vred. Det skulle da lige være i 2014, da det blev annonceret, at Herlev Teaterbio lukkede som kommunal biograf. Et sted, han i mange år havde haft sin vante gang og sin faste plads på række 5 nummer 18.
Frivillige kræfter gjorde heldigvis, at det kunne han fortsætte med, da Herlev Teaterbio året efter kørte videre som foreningsdrevet. Selvfølgelig blev Jørgen en del af det også ligesom han frem til sin død blandt andet var formand for Herlev Teater, med i Filmpaletten, skolebio, medlem af menighedsrådet for Præstebro sogn nu i sin anden valgperiode og medlem af Ældrerådet.
I de sidste år af Jørgens liv var hans fysiske helbred skrantende, men hovedet fejlede ingenting, og der var ingen tvivl om, at Jørgen elskede kulturen og åndslivet så meget, at han skulle ud og opleve det – koste hvad det ville. Derfor kunne vi jævnligt opleve ham drøne forbi Herlev Bladet på sin handicapknallert fra boligen på Herlev Gamle Skole.
I 2022 blev det frivillige engagement i kulturens tjeneste belønnet med Herlev Kommunes Frivillighedspris overrakt af borgmesteren. Velfortjent.
Fredagen inden Jørgen gik bort, besøgte han os på bladet til det, der blev en rigtig hyggelig aften og et glædeligt gensyn. En aften vi i dag sætter umådelig stor pris på.
Vi kunne nævne en masse andet som for eksempel hans store samler-gen og passion for armbåndsure, lamper og køkkenmaskiner. Hans mindst lige så store passion for brunchmenuer og caféliv. Eller hans mange rejser til blandt andet Indien, Iran, Mexico, Cuba og USA. Bag hver af disse knytter sig en historie og en fascination, som kun Jørgen kan fortælle. For det var dét, han var – en helt særlig og enestående fortæller.
Nu er rejsen slut, men tilbage står en helt særlig arv i form af en masse fortællinger om Herlev og Herlevs historie, men også om Jørgen og hans liv. Dyk selv ned i dem på heleherlev.dk. De er bestemt et besøg værd.
Æret være Jørgens minde.
(Jørgen Nielsen bliver bisat på fredag 24. januar klokken 11 i Præstebro Kirke)
Der er lukket for kommentarer