Herlev Bladet

Mindreårig sigtet for hærværk mod valgplakater

En herlevborger under 18 år er sigtet efter straffelovens bestemmelse om hærværk for at vandalisere plakater mod bestemt politiker.

Opdateret klokken 15.07 med kommentar fra Benjamin Haxha

De første dage efter valgplakaterne til kommunalvalget blev sat op, oplevede Venstres spidskandidat Benjamin Haxha, at omkring 60 af hans plakater enten blev ødelagt, revet ned eller begge dele.

Det skete vidt forskellige steder, og ikke bare på offentlige veje og pladser, men også på private grunde.

Det sender forhåbentligt et signal til andre

Forudgående kendskab

Nu har Københavns Vestegns Politi sigtet en herlevborger under 18 år efter hærværksbestemmelserne i straffeloven i forbindelse med dette hærværk, oplyser politikommissær Lars Jørgensen.

Er det politiske motiver, som ligger bag? 

»De virker til at have et forudgående kendskab til hinanden,« siger han uden at ville uddybe det mere.

Benjamin Haxha har som ung politiker markeret sig særdeles meget lokalt de sidste par år, men også i nationale medier, blandt andet sidste efterår som studerende på Roskilde Universitet omkring hans kritik af hvordan konflikten i Mellemøsten påvirkede studiemiljøet på universitet.

Benjamin Haxha, der stiller op for Venstre, bruger tit Herlev Bibliotek til at sidde og forberede sig til diverse ting såsom studier og sin kampagne. Foto: Kenneth Hougaard

En lettelse

Benjamin Haxha glæder sig over, at politiet har sigtet en person i sagen.

»Det er en lettelse. Det er godt, at der er fokus på det, politiet kigger på det med seriøsitet, og det sender forhåbentligt et signal til andre, der tænker på at begå hærværk mod valgplakater,« siger han efter at have modtaget nyheden af Herlev Bladet.

Også kritik af Venstre

Benjamin Haxha er gået videre til politiet med egne observationer, blandt andet er der en videooptagelse af mørkklædte unge, som rev plakater ned i bymidten forrige lørdag. Nogle som han efterfølgende konfronterede og oplevede ubehageligheder fra.

Med politiets udmelding om 'forudgående kendskab' til en person under 18 år, er han ret sikker på, hvem det er, som er sigtet. Benjamin Haxha vurderer dog, at der kan være flere forskellige gerningsmænd uafhængigt af hinanden.

Kritik af Venstre

Udover at han selv har været udsat for hærværk mod sine valgplakater, har politisk aktive i Herlev fra andre partier peget på, at Benjamin Haxha og andre fra Venstre har været ubehagelige og brudt reglerne, da plakaterne skulle sættes op forrige lørdag, blandt andet ved at sætte dem op, før det var tilladt.

»Vi i Venstre har givetvis begået fejl, som andre også har, og så synes jeg, at man skulle have gået til os med det,« har Benjamin Haxha tidligere udtalt til Herlev Bladet.

LÆS OGSÅ: Matilde er ung i politik 

Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!