Herlev Bladet

Herlev-talent på vej til USA: Svært at være pige i en mandesport

15-årige Freya Ekberg har spillet ishockey i 12 år og har nået eliteniveauet, og så er det svært at komme videre inden for Danmarks grænser som pige i sporten, oplever hun.

Der har ikke været tvivl i Freya Ekbergs liv, siden hun var helt lille. Ishockey er hendes passion.

I dag er hun 15 år, men begyndte allerede til sporten som tre-årig, for 12 år siden.

»Freya ville gerne på is, og hendes storebrødre spillede ishockey. Så sagde jeg til hende, at hun skulle være en skøjteprinsesse, men det var hun ikke interesseret i. Hun ville spille ishockey og med en sut i munden fra begyndelsen,« fortæller Freyas mor Jeanett Ekberg.

Sutten er forlængst røget ud af munden, men ishockeyen er hun fortsat med. Hun har to storebrødre og en lillebror, som alle har spillet ishockey, men hun er den eneste af dem, som i dag dyrker sporten seriøst. Hun spiller på højeste niveau i Danmark og er på U18-landsholdet, og her var hun med til at sikre Danmark oprykning til A-gruppen i VM efter en stribe imponerende sejre.

»Det er altid noget, jeg har villet. Det er hockey, jeg bare vil spille. Det er fedt, at der er et fællesskab på et hold, og det har været helt unikke oplevelser at være på landsholdet og til turneringer i udlandet,« fastslår Freya og fortsætter med fortælle om ishockey som livsstil:

»Vi træner og er sammen hver dag. Man bliver afhængig, vi ser også hinanden uden for sporten.«

Der er ikke så mange muligheder, som drengene har

Kan være hårdt som pige

Tidligere i sin ishockeytid var hun udelukkende angriber, men er i dag mere alsidig.

»Jeg har altid været angriber, men en træner syntes, at jeg skulle være venstre back. Så nu kan jeg spille over det hele,« fortæller hun.

Det er noget udsædvanligt, at hun som pige er blevet opslugt af ishockey, da det i høj grad er sport, som forbindes med drenge og mænd.

»Folk ser det som en mandesport. Der er ikke så mange piger, der spiller ishockey, og det kan være hårdt, når der er ikke så mange muligheder, som drengene har,« siger hun.

Herlev har tidligere været med helt fremme i dansk ishockey og er endda den mest vindende klub blandt kvinder i Danmark gennem tiderne, men der er ikke længere et elitehold for piger og kvinder i Herlev, og derfor spiller Freya Ekberg med jævnaldrende drenge i hjembyen, og når hun spiller elite på et rent kvindehold, tager hun til nabobyen Rødovre, som er en blandt fire eliteklubber blandt kvinder i Danmark, hvor hun fortæller, at spillerne på eliteholdene er fra 11-12 år og op til begyndelsen af 30’erne.

»Det bliver meget det samme, når man spiller mod de samme tre klubber,« siger hun og kommer med en opfordring:

»Danmarks Ishockey Union skal tage ishockey for piger mere seriøst, og klubberne også øge fokus på piger,« siger hun, samtidig med Freya nævner, at klubberne som regel er gode til at tage pigerne med på drengehold, som hun også oplever i Herlev.

Freya Ekberg med sin mor Jeanett. Foto: Thomas Frederiksen

Planer om USA

Når pigerne bliver 18 år, kan de dog ikke længere spille med drengene. I andre lande er der mere fokus på kvinder, der spiller ishockey.

»Man skal tage det udlandet, hvis man vil noget som pige. Min drøm er at tage til USA og spille hockey,« siger hun.

Og drømmen er ikke så langt fra at gå i opfyldelse, i hvert fald de indledende skridt af den. Freya Ekberg går i 9. klasse på Kildegårdskolen, men i stedet for at tage på Herlev Gymnasium & HF eller en anden ungdomsuddannelse i hovedstadsområdet, er hendes plan at fortsætte skolegangen i USA på den anden side af sommerferien – kombineret med at kunne spille ishockey på et helt andet plan end herhjemme.

»Jeg har søgt scolarship til tre skoler i Boston, og så vil jeg gerne spille hockey ved siden af, da skolerne i USA har hold, man tilknyttes. Ishockeyverdenen er meget større derovre, også for piger, og der kan man måske dyste mod 15 andre pigehold,« fortæller hun.

Selvom hendes mor Jeanett Ekberg vil savne sin datter i dagligdagen, så bakker hun op om at følge drømmen.

Drømmen på endnu længere sigt er at spille professionelt i Nordamerika. I PWHL – Professionel Womens Hockey League.

Freya Ekberg, 15-årig ishockeyspiller, eliteniveau, ishockey
Fra næste efterår er det formentlig is i Nordamerika, som Freya skøjter på. Foto: Thomas Frederiksen

 

LÆS OGSÅ: Danmarks Ishockey Union og Herlev Ishockey Klub fortæller, hvad de gør for piger i ishockey

Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!