Herlev Bladet

Professor: Kæmpe fremskridt i at bekæmpe hudsygdomme

I serien ’Professortyper’ vil vi oversætte, hvad nogle af de forskere og læger på Herlev Gentofte Hospital, der hver især er specialister på deres felt, egentlig går og laver, og hvad vi som borgere kan bruge det til. I dette afsnit har vi besøgt Lone Skov, professor i hud- og kønssygdomme.

»Hudløst ærlig.«

”En rem af huden“

”En hårdhudet person”

Hud er en del af alles liv, og der er nok ingen mennesker, som kan sige sig fri for blot en smule irritation i huden blot en gang i mellem, om ikke andet lidt kløen. 

En del mennesker har større problemer i form af hudsygdomme, og klinisk professor på Herlev Gentofte Hospital Lone Skov er hudlæge og specialiseret i hud- og kønssygdomme, dermato-venerologi som det hedder inden for sundhedsvidenskaben. 

At mange mennesker er berørt af hudsygdomme, understreger hun ved at henvise til, at 20-30 procent af patienterne hos praktiserende læger går til lægen med større eller mindre hudproblemer, hvoraf nogle bliver henvist til hospitalet og muligvis Lone Skov.  

At få sol er godt, men det skal være med måde

Kæmpe udvikling 

Det positive er, at det for mange mennesker er blevet nemmere at leve med hudsygdomme, end det var tidligere. 

»Der er sket en kæmpe udvikling de seneste 20 år, når det handler om at bekæmpe hudsygdomme, vi ved meget mere om mekanismerne,« fortæller Lone Skov. En udvikling hun selv har været en del af gennem sin lægegerning og forskning.

Hun peger på hudsygdommen psoriasis, hvor patienter, som har det i en moderat til svær grad, generelt har en bedre hverdag, end de havde tidligere.

»Det var hyppigt, at man blev førtidspensionist på grund af psoriasis, det er meget sjældent nu. Engang havde vi 24 senge på den medicinske afdeling, i dag har vi tre, og de er næsten aldrig i brug,« siger hun om patienter med psoriasis. Det er en sygdom, som tre-fire procent af befolkningen har, dog har flertallet det i mild grad, for eksempel udelukkende i hårbunden eller på albuen, og har ingen hospitalskontakt. 

Behandling med tjære

Lone Skov er uddannet læge fra 1990 og blev professor i 2009, men hendes forskning i hudsygdomme og ønsket om at ændre på tingens tilstand begyndte længe før, allerede da hun var lægestuderende i 1980’erne. Og det startede med, at hun fandt den måde, som hudsygdomme blev behandlet på utilstrækkelig, forkert og gammeldags. 

»Behandlingen var dengang med tjære, og det var ret uvidenskabeligt. Men der var forskere med viden om immunsystemet, som ønskede at lave om på det, og det tilsluttede jeg mig,« siger hun. 

Forskningen handlede blandt andet om, at det vi mennesker udsætter os selv for, har betydning for huden og hudsygdomme. 

Hudkræft i stigning 

Viden om immunsystemet samt udviklingen af medicin, som Lone Skov har været involveret i, har ifølge hende betydet kolossalt i behandlingen af hudsygdomme. 

Selvom behandlingen mod for eksempel psoriasis har gjort livet meget nemmere for mennesker med den lidelse, er der andre diagnoser omkring huden, som der er en stigning i på grund af menneskers livsstil. 

»Hudkræft er i stigning, og vi ser det i en yngre alder end tidligere. Her spiller sollyset ind, og at få sol er godt, men det skal være med måde. Tidligere var det typisk folk, som arbejdede meget udenfor, som fik hudkræft og i en senere alder. Nu ses det mange gange hos folk i 40’erne,« siger hun og giver en stigende mængde solbadning, både med den rigtige sol og solarium, skylden for det. 

»Det kan for eksempel være om vinteren, hvis folk tager ned til et varmt land, kan det være skadeligt at være for meget i solen,« siger hun. 

Udover psoriasis og hudkræft er eksem en kendt hudsygdom, som Lone Skov ofte støder på, og det er eksem, det rammer ind i mellem allerede i en tidlig alder, hvor det kaldes børneeksem, den korrekte betegnelse er dog ’atopisk eksem’.

»Den kan fortsætte efter barndommen,« siger Lone Skov. 

Livsstil spiller en rolle

Udover de kendte hudsygdomme er der også en lang række sjældne.

»Der er uhyggeligt mange diagnoser, men nogle af dem er så sjældne, at der kun er en i Danmark, som har dem,« fortæller hun. 

Nogle hudsygdomme er medfødte, og det kræver handling fra sundhedssystemets side med det samme, men en lang række hudsygdomme kan forebygges gennem sin egen livsstil. Noget man også er blevet mere klar over gennem blandt andet Lone Skovs forskning. 

Som nævnt spiller overdreven solpåvirkning en stor rolle for hudkræft, men også hverdagens gængse sundhedsråd om at spise sundt, ikke ryge, begrænse alkohol og at dyrke motion har betydning for forebyggelsen. 

»Overvægt giver større risiko for psoriasis, og er man disponeret for det, kan det sætte sygdommen i gang,« siger hun. 

Også kemikalier, i for eksempel kosmetik, vaskemidler og mad, spiller en stor rolle og kan påvirke huden, så man får eksempel. 

»Vi udfordrer os med alt det, vi udsætter os selv for,« fastslår Lone Skov. 

Udover sin faste arbejdsplads på Herlev og Gentofte Hospital har hun også som professor sin gang på Københavns Universitet, hvor hun underviser studerende, og jobbet indeholder også mange rejser rundt omkring i verden, hvor der samarbejdes med andre forskere, og der er deltagelse i konferencer. 

ANDRE AFSNIT I SERIEN:

· ”Dybest set synes jeg hjertesvigt er et enormt dårligt ord"

· Rejsningsbesvær kan være tegn på noget mere alvorligt

· Behandler verdens mest udbredte hemmelige kvindesygdomme

· Kæmpe fremskridt i at bekæmpe hudsygdomme

· Forsker i de bedste forløb for patienter

· Booster vores immunforsvar

Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!