Rolig sommer: Ferieperiode med få indbrud i Herlev
Den positive tendens med få indbrud i Herlev er fortsat i sommerferieperioden, til gengæld er der stigning i butikstyverier.
To indbrud og et indbrudsforsøg. Det er, hvad der er registreret i Herlev siden begyndelsen af juli og frem til næsten midtvejs i august, den periode hvor der er flest på ferie og dermed væk fra deres bopæle. Det oplyser Københavns Vestegns Politi.
»Det er aldrig godt for dem, det går ud over. Men man må sige, at Herlev er sluppet billigt en periode, hvor mange er ude at rejse, og det er vi en smule lettede over,« siger Lars Jørgensen, politikommisær i Københavns Vestegns Politi, som leder politiindsatsen i blandt andet Herlev.
Folk er blevet bedre til at sikre deres hjem og også sørge for at holde øje med hinandens boliger gennem nabohjælp
Mere opmærksomme
Det lave antal indbrud i juli og begyndelsen af august følger dermed tendensen fra første halvår af 2025, hvor antallet af ubudne gæster i folks hjem i Herlev er faldet omkring 40 procent i forhold til samme periode i fjor.
Lars Jørgensen peger på, at udenlandske tyvebander ikke har huseret i Herlev i samme omfang, som de gjorde i 2024, og samtidig oplever han også, at borgerne er opmærksomme ikke bare på egen bolig, men også naboens.
»Folk er blevet bedre til at sikre deres hjem og også sørge for at holde øje med hinandens boliger gennem nabohjælp,« siger han og understreger, at man aldrig skal hvile på laurbærrene, pludselig kan der komme en stigning. Det er set før.
Flere butikstyve
Hvor der er fald i indbrud, er der til gengæld flere butikstyve.
Der har været 11 butikstyverier i løbet af fire uger i Herlev.
På landsplan oplyser Lars Jørgensen, at omkring en tredjedel af butikstyverierne er begået af folk uden ophold i Danmark.
Denne tendens er dog ikke herskende i Herlev, hvor en stor overvægt er enkeltstående tyverier, der ikke tyder på organiseret kriminalitet.
LÆS OGSÅ: Dansk Folkeparti trækker sig fra kommunalvalget i Herlev

Der er lukket for kommentarer