Herlev Bladet

Skimmelsvamp i Højbjerg Vænges nyrenoverede boliger

Sidste år stod en omfattende renovering af Højbjerg Vænges lejligheder færdig, men nu viser det sig, at der allerede er udbrudt skimmelsvamp i nogle af lejlighederne. Boligselskabet er på sagen.

Efter tre års totalrenovering inklusiv en genhusning stod Højbjerg Vænge endelig færdig i foråret 2024, men nu har det vist sig, at der kort tid efter er konstateret skimmelsvamp i nogle af boligerne. Det bekræfter Herlev almennyttige boligselskab, som Højbjerg Vænge er en del af.

Ifølge boligselskabet har man konstateret skimmesporer i to boliger, men modtaget henvendelser fra tre indtil videre.

'To af dem er blevet undersøgt for skimmelsporer – den ene flere gange, og her er problemet nu udbedret. I den anden bolig vil der blive foretaget en ny prøvetagning for skimmelsporer, denne gang i ventilationsrørene, da vi nu ved, at de også kan forekomme der. Vi forventer, at en rensning vil løse problemet, og vi følger løbende begge sager for at sikre, at skimmelsporerne ikke vender tilbage. I den tredje bolig, som vi har modtaget henvendelse om, tager analysefirmaet prøver, så snart det passer ind i beboerens tidsplan,' oplyser Jeanette Press til Herlev Bladet.

Hun er kommunikationsansvarlig i DAB-Lejerbo, der administrerer Herlev almennyttige Boligselskab, og uddyber, at man fremover tager prøver i de berørte boliger hver anden til tredje måned for at sikre, at problemet ikke gentager sig.

Der er første gang konstateret skimmelsporer i februar i år, og det er ingeniørfirmaet Østergaard Bygge- og Indeklimateknik A/S, som står for prøvetagning, analyser og rådgivning om udbedring.

LÆS OGSÅ: Regnvandsprojekt har gjort motorvejsstøj værre, mener naboer

Kompensation og genhusning

Hvordan kan der opstå skimmelsvamp i bygninger, der lige er nyrenoveret?

'Undersøgelserne viser med høj sandsynlighed, at ventilationsanlægget har været kilden til problemet. Anlægget er siden blevet renset og nulstillet, og nye prøver viser ikke tegn på skimmel,' skriver Jeanette Press.

Hvad er konsekvenserne for beboerne?

vi følger løbende begge sager for at sikre, at skimmelsporerne ikke vender tilbage

'Vi lægger vægt på beboernes helbred og et sundt indeklima. I den ene bolig, hvor skimmelsporerne viste sig at indeholde allergener,  har beboeren fået huslejekompensation og er blevet tilbudt midlertidig eller permanent genhusning.'

Hvad gør I for at undersøge, om der er flere boliger, der er ramt?

'Når en beboer henvender sig til ejendomskontoret med mistanke om skimmel, foretager vi en besigtigelse af boligen. Er der tegn på skimmel, kontakter vi et analysefirma, som kan tage prøver af boligen. I denne sag samarbejder vi som sagt med rådgivende ingeniørfirma Østergaard Bygge- og Indeklimateknik A/S,' oplyser Jeanette Press og konstaterer som nævnt, at der indtil videre altså er tre, som har henvendt sig.

Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!