Herlev Bladet

Skole OL: Fart på i fællesskab

I disse dage dyster elever i 4.-7. klasse fra Herlevs folkeskoler i forskellige traditionelle og utraditionelle discipliner til det lokale Skole OL.

Opdateret onsdag 7. maj kl. 12.27 med navnene på de fire klasser, som vandt Skole OL i Herlev i deres årgange. 

»Vi havde haft føringen, hvis vi ikke havde overtrådt så meget.«

Sådan lyder det med noget ærgrelse i stemmen fra en lærer, som er fulgtes med en klasse til Herlevs eget Skole OL, som finder sted på Herlev Stadion mandag og tirsdag i denne uge under en strålende forårssol. 

Til stævnet er der både gængse atletikdiscipliner som hækkeløb og stafet, men også mere utraditionelle varianter som turkast og medicinboldkast. 

Og her kan man godt risikere at overtræde. 

»Det er lidt svært, for bolden er ret tung,« lyder det fra 11-årige Dušan Palalic fra 5.d på Kildegårdskolen Vest, da han havde prøvet ’medicinboldkast’.  

Han kan godt kan lide at deltage i Skole OL og har løb som sin favoritdisciplin. 

Det er virkelig sjovt, og man kan få lov til at prøve alle mulige ting

Børn lærer mere at kende

Konkurrencen foregår mellem skoleklasser på årgangene 4.-7. 

Og vinderne af de fire årgange deltager til juni i det landsdækkende finalestævne i Skole OL, der arrangeres af Danmarks Idrætsforbund,  som i år foregår i Sundby på Amager 

Herlev Løbe- og Atletikklub  arrangerer det lokale Skole OL og har gjort det siden, at arrangementet opstod i Herlev i 2017. 

Til stævnet er der 25 frivillige fra klubben, og op til har to frivillige trænere stået for 12 træningsforløb á to timer med en række af Herlevs skoler, oplyser atletikklubben. 

Dermed opnår de, at atletik  bliver mere kendt blandt børn i Herlev. 

»Sport bliver udbredt mere for børn og unge, som her kan prøve flere forskellige ting. Det behøver ikke kun at være fodbold eller svømning, man dyrker, og er man dårlig til det, kan det godt være, at man er god til at løbe eller kaste,« siger formand for Herlev Løbe- og Atletikklub Henrik Østergren. 

Klubben fremhæver også, at klasserne deltager sammen, fremfor at der er tale om individuelle resultater. 

Medicinboldkast, Skole OL.
Her bliver der kastet medicinbold. Foto: Thomas Frederiksen

Flere er skadede

Linus Bøvig Hickman fra 4.a på Lindehøjskolen spiller fodbold i klub, men kan også godt lide at dyrke atletik til Skole OL. 

»Det er virkelig sjovt, og man kan få lov til at prøve alle mulige ting,« siger han og nævner, at han har gået til atletik tidligere. 

Pigerne Milica, Freja, Ida og Andrea fra 5.b på Lindehøjskolen nyder også at være til Skole OL på stadion. Det er sjovt at prøve noget andet end en almindelig skoledag.

»Det var også sjovt, da vi var her sidste år,« fortæller de, men udtrykker samtidig noget skuffelse over en uheldig ting:

»Flere fra vores klasse er skadede og kan ikke deltage.« 

Skole OL, Herlev Stadion. Her ses elever fra samme klasse og dermed samme hold fra Lindehøjskolen. Foto: Thomas Frederiksen
Her ses elever fra samme klasse og dermed samme hold fra Kildegårdskolen. Foto: Thomas Frederiksen

Medaljer i fjor 

Der er højt humør og entusiasme blandt eleverne på stadion, og nogle gange skal de lige huske på forholdsreglerne og for eksempel ikke drøne alt for tæt på der, hvor løbene afgøres, så atletikklubbens folk ikke kunne måle op. 

Det får da de også at vide med en ganske markant og fast stemmeføring.   

Men - hvis man vender entusiasmen til det positive - måske kan humøret  være med til at sikre dem medaljer til finalestævnet i næste måned. 

I fjor lykkedes det klasser fra Lindehøjskolen at opnå både sølv- og bronzemedaljer, da der var finalestævne i Billund. Skolen er i øvrigt med fem medaljer på tre år den mest vindende på landsplan.

Nu vil det vise sig, om nogle af  Herlevs klasser kan leve op til det i Sundby. 

De fire klasser som går videre fra Skole OL i Herlev til finalestævnet er: 4.C, 5.C og 6.C fra Lindehøjskolen og 7.i fra Kildegårdskolen.

LÆS OGSÅ: Landstræner i atletik med fortid som gymnasielærer 

  

Du er måske også interesseret i

Der er lukket for kommentarer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!