Atletik er meget mere end løb, spydkast, hammerkast, længdespring og højdespring.
I forvejen er atletikken mange forskellige kendte discipliner, og til Herlev Løbe- og Atletikklubs sommerskole for Herlevs børn her i den sidste uge af sommerferien på stadion bliver der prøvet kræfter med en hel del, som rækker ud over, hvad mange normalt forbinder med atletik. Tirsdag formiddag var der således både orienteringsløb, skiskydning, løbecykler og fangeleg.
»Det er netop for at vise, at atletikkens øvelser er mange ting. Atletik er netop ikke kun én træningsform, men mange, og det er også en leg, så i stedet for at terpe så meget, så leger vi,« siger Stig Fog, holdleder for børneatletikken i Herlev Løbe- og Atletikklub.
Nu glæder vi os til skiskydning
Sjovt med højdespring
Atletikskolen, der er en del af Herlev Kommunes sommerferieaktiviteter, er udsolgt for syvende år i træk, og 30 børn i alderen 7-16 år er med udefra, hvorefter der er venteliste. Derudover er der 35 af klubbens egne børn samt unge trænere med.
»Det er sjovt at være aktiv på den her måde ved at prøve så mange forskellige discipliner,« siger to af deltagerne Victoria Lykke, 11 år, og Ida Bohart, 10 år, mens de venter på at køre banen rundt på løbecykel.
Victoria går til atletik i forvejen og kender til en hel del af det, de prøver, mens Ida prøver det for første gang.
Tvillingerne Aksel og Viggo Miemietz på 11 år spiller fodbold til hverdag, hvilket de er glade for, men det er sjovt at prøve noget anderledes sport i sommerferien - og så mange forskellige ting.
»Det var især sjovt at prøve højdespring, og nu glæder vi os til skiskydning,« lyder det fra dem.
Det er dog sommer, og der er ikke kunstig sne på banen, og børnene skyder med laser med rifler. De bliver instrueret af Kristian Bonne Wulff, som er TV2's ekspertkommentator i skiskydning og medlem af Herlev Løbe- og Atletikklub.
»Den som er bedst, er den der både løber hurtigst og skyder bedst,« forklarer Kristian Bonne Wulff.
»Det gør jeg,« lyder det selvsikkert fra en dreng.
Resultater og vandkamp
Atletikskolen varer til fredag, og undervejs skal børnene også i svømmehallen, og der arrangeres også et mini-OL.
Og selvom det er leg og sjov, er der også plads til den mere resultatorienterede del af idrætten.
»Vi registrerer officielle resultater til vores OL,« fortæller Stig Fog, inden han oplyser, at ugen sluttes af på den særdeles pjattede og vandede måde.
»Vi slutter af med en vandkamp,« siger han og fortæller, at han kan genkende mange af deltagerne fra det ene år til det andet.
Nogle dage er hårdere end andre. Det skal helst ikke regne for meget, men en varm og solrig dag kan det være hårdt at dyrke atletik mellem klokken 10 og 15. Der er pauserne med vand og frugt ekstra vigtige.
Udover sommerskolen har der i det hele taget været fremgang for Herlev Løbe- og Atletikklub de seneste omkring 10 år, og på landsplan har der også været fremgang for sporten de sidste par år.
I fjor blev klubbens talentfulde Vanessa Peters kåret til Årets Sportsprofil i Herlev.
LÆS OGSÅ: Der er også sommerskole i Saxbo








Der er lukket for kommentarer